השתלת שיניים היא טכניקה שבאה לתת מענה לאנשים שחסרות להם שיניים ומחפשים את הפתרון הטבעי והנוח השומר על איכות חיים מקסימלית.

חוסר של שן משפיע על צורת הפה –  אנשים מפסיקים לחייך, הם מתביישים ולא רוצים לחשוף את השן החסרה, על צורת סגירת הלסתות, משבש את  הדיבור ,ומפריע באכילה – קשה לנגוס במאכלים קשים, לדוגמא תפוח.

חוסר שיניים עשוי לנבוע ממספר גורמים:

  • אבדן שיניים כתוצאה ממחלת חניכיים,
  • נשירת שיניים כתוצאה מתאונה,
  • שיניים שנסדקו ונשברו שיש לעקור אותן.
  • חוסר שיניים מולד.

מחלת חניכיים

נובעת כתוצאה מחדירת חיידקים בין השן לרקמה שעוטפת אותה. החיידקים גורמים לספיגת העצם סביב השן ואז השן ניידת וגורמת לאי נוחות. ספיגת העצם יכולה להתרחב וגם לפגוע בשיניים הסמוכות ולהחמיר את הבעיה.

ליצירת קשר עם מומחה לשיקום הפה


נשירת שיניים כתוצאה מתאונה או חבלה

לצערנו אנשים נחבלים וכתוצאה מכך מאבדים שן או שיניים. כשהמטופל דואב וכואב קשה לו לעבור טיפול אבל חשוב לטפל במהירות בכדי להגיע לתוצאה אופטימלית. אנשים מרגישים לא בנוח להיות ללא שן או שיניים ולכן השתלת שיניים , במידה והיא מתאימה למטופל, היא הפתרון האולטימטיבי.

שן סדוקה/שבורה

פתאום המטופל מוצא את עצמו עם כאבי שיניים משמעותיים ומשככי כאבים לא מועילים. הוא מגיע אלינו לטיפול חרום. לאחר בדיקה  – האנליזה היא סדק או שבר בשן. לעיתים קשה לזהות את הסדק/השבר ואז המטופל מסתובב עם כאבים או חוסר נוחות תקופה ארוכה.

חוסר שיניים מולד

חוסר שיניים מולד שכיח במיוחד באזורים קידמיים.  חוסר השיניים הצדדיות העליונות או המלתעות הראשונות הן הנפוצות ביותר . הפגיעה האסתטית חמורה וכדאי לטפל בה בהקדם
ניתן לטפל לאחר בקיעת השיניים הקבועות וסיום הגדילה.
חוסר שיניים הוא מחלה קשה. מטופלים שסובלים מחוסר שיניים ממש אומללים! לעיתים הם חסרי בטחון ומרגישים מאד לא בנוח. זו ממש נכות שגורמת לחוסר תיפקוד. אנשים מבוגרים מדווחים שהפסיקו לצאת מהבית ולבקר את המשפחה והנכדים כי התביישו להסתובב לא שיניים.
המתבגרים שעברו השתלת שיניים חזרו לחייך ובגדול, לאכול, לנגוס בתפוח או לאכול סטייק טוב. פעולה פשוטה שהם נמנעו ממנה עד כה. השתלות השיניים פשוט שינו את חייהם מקצה לקצה.
כשמדברים על השתלת שיניים, התכנון הנכון הוא מילת המפתח  להצלחת הטיפול והתוצאה הסופית!
וכאן בא לידי ביטוי מקומו של רופא השיניים המשקם, ד"ר זאב אורמינר. ד"ר אורמיאנר הוא מומחה לשיקום הפה מהמובילים בתחום בארץ ובחו"ל. במסגרת לימודיו ,כמומחה לשיקום הפה, הוכשר בטיפול בעזרת שתלים דנטליים. הוא זה שקובע האם אפשר להשתיל,  איזה שתל, כמה שתלים, את מיקומם, את השיקום שמתבצע על השתלים הדנטליים עצמם, שהוא התוצאה האסתטית הנראית לעין.
כמובן שלא לכל אחד מתאים לבצע השתלת שיניים, ואז ישנם פתרונות אחרים, ומתוך ראייתו של המומחה – ד"ר אורמינר, הוא זה שיוכל לאבחן האם זה סוג הטיפול הנכון, ולהציע טיפול חלופי אחר במסגרת ההתאמה למטופל.

מהו שתל דנטלי

השתל הוא תחליף מלאכותי לשן חסרה עשוי מטיטניום. שתל דנטלי הנו סוג של בורג המוברג אל תוך עצם הלסת. על השתל שתי הברגות:

  • הברגה תחתונה המוברג אל תוך עצם הלסת ומספקת קיבוע ותאחיזה לשתל כולו.
  • הברגה עליונה עליה ניתן להושיב את האביזר אותו רוצים לחבר (כתר יחיד, רצף כתרים – גשר וכו').

לשתל יש סוגים וגדלים שונים. השתל עשוי טיטניום או זירקוניה, בדומה לכתרי זירקוניה, אשר שתיהן מתכות אצילות שלא גורמות לתגובה של הגוף. אחוזי ההצלחה הגבוהים הפכו את הטכניקה של השתלות שיניים לפופולרית יותר מכל פתרון אחר.
השתל הדנטלי הינו קבוע וניתן לשלב אותו בתהליך השיקומי. הוא יכול לתמוך בכתר שמחליף שן חסרה או בגשר שמחליף שיניים חסרות. אפשר לשלב שתל עם תותבת. וכמובן שבזכות השתל כל מערכת השיניים בפה מתייצבת ומעניקה למטופל ביטחון מלא בחיי היומיום שלו.
השתל זקוק לתשתית טובה בפה כדי להיות מסוגל לשאת את מה שמחברים אליו (כאמור, כתר, גשר וכו'). תדמו את השתל לבורג שקודחים בקיר. על מנת שהבורג שבקיר יהיה יציב ויצליח לשאת את מה שמחברים אליו, עליו להיות מוברג כהלכה ומעוגן לקיר (או לחניכיים במקרה של שתל דנטלי) עם ביסוס ראוי.
הקיר הם החניכיים שצריכים להיות בריאים ועם עצם חזקה, ע"מ לקבע את השתל בצורה טובה.
מטופלים עם בעיות חניכיים צריכים לטפל בחניכיים כדי שהשתל יצליח. זהו טיפול מקדים לפני להגיינת הפה וטיפולי שיננית שהם היסוד בתחזוקה שוטפת של השיניים בפה. מידע נוסף אודות שתלים דנטליים>>

תהליך השתלת שיניים

כיום מאוד אופנתי לדבר על השתלת שיניים ביום אחד. חשוב לדעת כי בתהליך זה הנקרא גם העמסה מיידית, ישנם סיכונים רבים לשתל ולהליך השיקומי כולו אשר עשויים לבוא לידי ביטוי לא באופן מיידי אלא לאחר מספר שנים. לפיכך נסביר כאן את התהליך הבסיסי עבור שתל אחד ולא עבור כל הפה.
את השתל קודחים בחניכיים, ובעצם הוא לא נראה לעין. אליו מחובר המבנה שקושר אותו לכתר, שהוא זה שנראה בחיוך. הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית כמו כל טיפול שיניים רגיל ואינו כרוך בכאב.
לאחר שמכניסים את השתל יכולים להיות כאבים קלים ולפעמים נפיחות מקומית, משככי כאבים רגילים פותרים את הבעייה תוך פרק זמן קצר. כמובן שלמיומנותו של הרופא יש חלק רב בכך.
תהליך ההחלמה של ההשתלה תלוי בביולוגיה של הגוף, ולאחר  3-6 חודשים אפשר לחשוף את השתל ולהתחיל תהליך שיקומי שהוא בעצם האתגר.
מטופל שעובר השתלת שיניים, יוצא מהתהליך עם שיניים זמניות, שכן הנראות והנוחות חשובים מאד!
נכון שלאחר השתלה צריך קצת להשגיח עם האוכל. לעיתים לאחר ההשתלה צריך כלכלה רכה לתקופה מסויימת, להימנע ממאכלים ושתיה חמה מאד.
צחצוח שיניים במקום של ההשתלה, נעשה בזהירות בימים הראשונים.
המטופל  נמצא במעקב וביקורות בתקופת ההחלמה ומיד לאחר שרואים שהשתל נקלט, אפשר להתחיל את תהליך שיקום הפה.