בחברה הישראלית והמערבית בכלל, לנושא האסתטיקה הדנטלית נודעת חשיבות רבה. גם אם איננו מתכוונים לכך, אנו מסיקים רבות אודות האדם מתוך חיוכו ובריאות שיניו. תחום השתלות השיניים והכתרים, ובפרט שיקום הפה בעזרת פרוצדורות אלה המכונה גם שיקום על גבי שתלים, נחשב – בצדק, לתחום הרגיש ביותר מתוך מגוון הטיפולים הכלולים בתחומי אסתטיקה דנטלית. זהו נושא רגיש במיוחד לא רק מכיוון שהוא דורש דיוק קפדני ומומחיות מצד הרופא עצמו, אלא בעיקר מכיוון שהוא בעל השפעה מרחיקת לכת על הופעתו החיצונית של המטופל וכפועל יוצא, לא פעם על תחושותיו והרגשתו הכללית. טיפולים כמו השתלת שיניים והקמת שתל דנטלי הם למעשה המאתגרים ביותר באסתטיקת הפה, ותוצאותיהם הן המספקות והמעשירות ביותר עבור המטופל.

ליצירת קשר עם מומחה לשיקום הפה


מהם בעצם שתלים דנטליים ומה הם נועדו לתקן?

השימוש בשתלים דנטליים מהווה את אחד השלבים המשמעותיים בשיקום הפה. ברוב המקרים קיים חוסר שיניים מסויים ושיקום הפה על שתלים נותן אפקט ויזואלי מיידי ומרשים. באופן הפשוט ביותר, שתלים דנטליים הם "נקודות עיגון" בקשת החניכיים, המושתלות בה במקומה של שן חסרה (או במקרים בהם השן עדיין קיימת אך חלשה במיוחד, ואז יש צורך להסירה בעצמנו לפני כן). "נקודת עיגון" זו שנועדה לשמש בעיקר כהכנה להברגת שן חדשה באותו מקום – אם כי לא תמיד – היא בטוחה ויציבה. כאשר השתל הדנטלי מבוצע באופן מקצועי, ההשתלה משתלבת באופן טבעי בסביבתה החדשה ומחזיקה שנים ארוכות. מבחינת מראה השתל ותפקידיו, ניתן לתארו כבורג קטן, בעל הברגה בשני קצותיו: למטה – כלפי החניכיים כדי להתקבע במקום לאורך שנים, וכלפי מעלה – לכיוון הכתר החדש שיוברג על גבי השתל. למידע נוסף מומלץ לעיין במאמר המסביר בהרחבה מה הם שתלים דנטליים. תהליך ההשתלה הכולל אורך לרוב כמה שבועות, ואחר והוא כמעט תמיד מחולק לשני חלקים:

  1. סריקת הפה והחלל הריק במקומה של השן, הזמנה מדויקת של כתר, ולפעמים רבות גם הדבקת כתר אסתטי זמני, שיוצב עד לרגע הגעת השן או הכתר החדשים.
  2. הסרת הכתר הזמני (אם קיים), והתקנת הכתר החדש.

כפי שנרמז קודם, חשוב להבהיר כי שיקום על גבי שתלים אף פעם אינו מובטח במאה אחוז, אם כי בקרב אנשים בריאים המקפידים לשמור על מצב גופני תקין (ולא רק בחלל הפה), ומיידעים את הרופא בכל התרופות שהם נוטלים, כמעט בכל המקרים ניתן יהיה ליהנות מתוצאות יפיפיות ומחיוך מושלם, המשנה באופן משמעותי את הדימוי והבטחון העצמי.

שיקום על גבי שתלים באופן מיידי

נתון נוסף שיכול להשפיע על אופן קליטתם של הכתרים או השיניים בפה, הוא אפשרות הטיפול הקצרה יותר שאינה מחולקת לשני שלבים – והיא שיקום הפה על גבי שתלים ביום אחד, קרי בטיפול אחד. הרצון לקיים את התהליך בשיטה זו הוא אמנם מובן, אך הוא אינו מומלץ. שיקום על גבי שתלים ביום אחד משמעותו העמסה מיידית על השתל, מה שעלול לפגוע ביציבותו הביולוגית בעתיד הקרוב או במילים אחרות – לקצר את חיי ההשתלה. מה גם שבמסגרת הטיפול הדו-שלבי ניתנים פתרונות אסתטיים זמניים, כך שאין כל סיבה למהר, במיוחד לאור העובדה שהדבר עלול להוביל לתוצאה ההפוכה, וכמובן גם להוצאה כספית מיותרת.

 טיפולי שיקום על שתלים נפוצים

בתחום הכתרים האסתטיים, נפוצה במיוחד ומומלצת האפשרות להוספת כתרים עמידים ובעלי מראה טבעי ממתכת זירקוניה, או לחלופין הוספת כתרים מחרסינה מלאה או חלקית, שהם אסתטיים וחזקים גם כן – אם כי הם חשופים מעט יותר לפגיעות ושברים. ישנה גם אפשרות נוספת של כתרים ממתכת, אך בשל צבעה הלא-טבעי היא הופכת היום לפחות ופחות פופולרית, על אף שהיא נחשבת לעמידה במיוחד.

סוגי טיפול נוספים

בשגרת היומיום שלנו, אנו עוסקים במרפאה בקשת רחבה ומגוונת של טיפולים נוספים, מביניהם פופולריים במיוחד יישורי השיניים והלבנת שיניים- תחומים שפותחים כל אחד מהם שער לעולמות עשירים ומגוונים של אפשרויות, טכנולוגיות ושיטות, והם אינם קשורים באופן מיידי לנושא של שיקום על גבי שתלים. כאשר אנו ניגשים לקבלת טיפולי שיניים אסתטיים במטרה לשפר את אסתטיקת הפה, כדאי לזכור כי רופא מומחה לשיקום הפה מחזיק בניסיון מעשי רב, ותוכלו בשמחה להתייעץ איתו בנוגע לטיפולים אחרים ולשאלות נוספות.