כתר חרסינה

עבודה מדויקת זה שם המשחק. תפקיד כתר חרסינה הוא להשלים ולתקן את מבנה השן שניזוק כתוצאה מסתימה, טיפול שורש או חבלה. הכתר חייב להיות מותאם לשן. דליפה סביב הכתר תביא לאובדן השן במהירות.

מהו כתר?

הכתר באופן פשוט, מבצע כיתור של השן מכל צדדיה, כך שחלקה הפנימי (והמקורי) לא נראה כלל. הקמת הכתרים בשיניים נעשית בקרב מטופלים רבים מאד, וממגוון רחב של סיבות. בין סוגי הכתרים נמנים כתר זירקוניה וכמובן גם כתר חרסינה, המהווים אולי את הטיפול הפופולרי ביותר בתחום שיקום הפה והאסתטיקה הדנטלית.

מהו בדיוק כתר חרסינה?

כתר חרסינה מוקם בחלל הפה במסגרת טיפול קבע, המתקיים לרוב מעל שן קיימת שסובלת מפגם כלשהו, ולפעמים גם על גבי שתל דנטלי שהוברג מבעוד מועד במיוחד לצורך מטרה זו. במשך שנים רבות חיפשו רופאי השיניים המומחים את הנוסחה הטובה ביותר לתערובת של מתכת עם חרסינה בכתרים האסתטיים (וגם חומרים נוספים) – בכדי להגיע לתוצאה האסתטית אך עם זאת העמידה ביותר שניתן לבקש. כיום, לצד פתרונות אחרים הכוללים חומרי גלם נוספים, עדיין "מככב" כתר חרסינה בראש סדרי העדיפויות של המטופלים, בעיקר בשל הטכניקות החדשות המאפשרות דיוק בהתאמת הכתר לשן.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי פרופ' זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

מטרותו של כתר חרסינה

כתר חרסינה מתאים למקרי פגיעה אסתטית חמורה כמו שן חסרה, חלשה או שחוקה. מלבד זאת, ניתן להוסיף את הכתרים האסתטיים גם לצורך הסתרת פגמים וכתמים שונים בשן, או אפילו להשבת הצבע הלבן במקרים בהם השן נעשתה כהה באופן חריג. הליך הטיפול לרוב אינו מורכב, והוא כולל שלושה שלבים מרכזיים: מתן דגימה מדויקת של השן באמצעות תבנית מתקשה או בהדמיה ממוחשבת, הדבקת כתר זמני מחומר חלש יותר (שני שלבים אלה מערכים בזה אחר זה, באותו מפגש אצל הרופא המומחה), ולבסוף הדבקה או הברגה של הכתר המותאם, לאחר הגעתו מהמעבדה המקצועית כעבור מספר ימים או שבועות.

כתר חרסינה או זירקוניה?

כאמור, הטכניקות החדשות בייצור מתכת והציפוי שלה בחרסינה נותנים לנו דיוק מקסימלי בחיבור של הכתר לשן. החיבור הזה הוא חיוני להצלחת הכתר לאורך זמן. שמירת השן והכתר לשנים רבות תלויה בחיבור זה.

כתר חרסינה - שאלות ותשובות

כתר חרסינה הוא למעשה כיסוי מלא והדוק שמונח על גבי שן חלשה, פגועה או פגומה על מנת לשמור ולהגן עליה לטווח ארוך, כך שהיא תוכל להמשיך ולשמש לצורך לעיסה, דיבור וכו'. כתר החרסינה מורכב ממתכת חזקה ומכיסוי חרסינה לבנה, כך שהוא גם חזק וגם משתלב היטב לצד השיניים הטבעיות בפה. הוא מיוצר בהתאמה אישית מדויקת לשן שעליה הוא יותקן, וכך הוא מבטיח גם נוחות רבה למטופל וגם הגנה מיטבית לשן.   

כתרים בשיניים העשויים חרסינה הם פיתרון מצוין למצבים שונים ומגוונים. הם משמשים להגנה על שן שהפכה חלשה ושברירית כתוצאה מעששת או מטיפול שלא צלח וגם לכיסוי אסתטי של שיניים מוכתמות או שבורות, כך שהן ייראו יפות וטבעיות ויישמרו היטב. כתרי חרסינה משמשים אפילו להחלפה מלאה של שיניים שנשרו או שהיה צורך לעקור, כאשר במקרים אלו מותקן הכתר על גבי שתל דנטלי המעוגן לעצם הלסת של המטופל.

חשוב מאוד להתאים היטב את כתר החרסינה לפיו של המטופל, כך שהוא יתפקד היטב לאורך שנים רבות. על כן, תהליך ההתקנה של כתר בשיניים מתחיל במדידה מדויקת של השן שאותה אנו מבקשים לכסות ויצירת דגימה של השן שתישלח למעבדה. מיד לאחר המדידה מתבצעת התקנה של כתר חלופי, עד להגעת הכתר הקבוע, שהוא חזק ומדויק הרבה יותר. לבסוף מתבצעת התקנה של הכתר על גבי השן או השתל הדנטלי, ומכאן כל שנדרש הוא מעקב תקופתי ושמירה על היגיינת הפה, לשמירת תוצאות הטיפול.

כתרי חרסינה מורכבים ממתכת חזקה ואיכותית המכוסה בכיסוי חרסינה לבן, שאת הגוון המדויק שלו ניתן להתאים לפיו של המטופל. כתרי זירקוניה הם כתרים העשויים ממתכת זירקוניום לבנה, שאמנם דומה בצבעה לצבע השיניים בפה, אך לרוב היא בוהקת ובהירה יותר מהן. שני סוגי הכתרים הם חזקים ואיכותיים ולכל אחד מהם יתרונות וחסרונות שונים, כאשר לרוב מחיר כתר חרסינה יהיה נמוך יותר מכתר זירקוניה. החוכמה היא לבחור בכתר הנכון למיקום השן בפה ולאופן התפקוד שלה, כך שהתוצאה תהיה מיטבית, גם אסתטית גם רפואית – ולצורך כך, כדאי להתייעץ עם רופא שיניים מומחה.

פרופ' זאב אורמינר

מומחה לשיקום הפה, אסתטיקה דנטלית, שתלים דנטליים

אודות פרופ' זאב אורמינר

פרופ' זאב אורמינר הוא מומחה לשיקום הפה עם 30 שנות ניסיון ומרצה בכיר בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת ת"א. הטיפולים במרפאה כוללים כתרים וסתימות, שתלים, הלבנת שיניים וציפוי שיניים. תהליך הטיפול כולל אבחון מעמיק ותוכנית טיפול מותאמת אישית, המבוססת על ניסיון רב שנים וידע עדכני.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי פרופ' זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן