עבודה מדויקת זה שם המשחק. תפקיד כתר חרסינה הוא להשלים ולתקן את מבנה השן שניזוק כתוצאה מסתימה, טיפול שורש או חבלה. הכתר חייב להיות מותאם לשן. דליפה סביב הכתר תביא לאובדן השן במהירות.

ד"ר זאב אורמינר עובד עם מיטב המעבדות המשתמשות בציוד משוכלל כך שכל הכתרים שמתבצעים במרפאה תוכננו והוכנו על ידי ציוד ממוחשב ללא מגע יד אדם.

רבים סבורים בטעות כי המונח 'כתר לשיניים' מתייחס רק לחלקה העליון של השן; בשל הבלבול עם כתר הנלבש על הראש, ישנם לא מעט אנשים שחושבים כי מדובר במה שנקרא סתימה – החוסמת חור קיים ומכסה רק את האזור העליון של השן. אך בפועל, משמעות המילה 'כתר' נובעת דוקא מהפעולה שהוא עושה, ולא מהחפץ עצמו: הכתר באופן פשוט, מבצע כיתור של השן מכל צדדיה, כך שחלקה הפנימי (והמקורי) לא נראה כלל. הקמת הכתרים בשיניים נעשית בקרב מטופלים רבים מאד, וממגוון רחב של סיבות. בין סוגי הכתרים נמנים כתר המתכת, כתר זירקוניה וכמובן גם כתרי חרסינה, המהווים אולי את הטיפול הפופולרי ביותר בתחום שיקום הפה והאסתטיקה הדנטלית.

ליצירת קשר עם מומחה לשיקום הפה

מהם בדיוק כתרי חרסינה?

כתרי חרסינה מוקמים בחלל הפה במסגרת טיפול קבע, המתקיים לרוב מעל שן קיימת שסובלת מפגם כלשהו, ולפעמים גם על גבי שתל דנטלי שהוברג מבעוד מועד במיוחד לצורך מטרה זו. כתרי החרסינה הומצאו לראשונה בשנותיה הראשונות של המאה העשרים, ורק בשנות החמישים נוספה לראשונה המתכת לכתרים אלו – בה נעשה שימוש עד עצם היום הזה. למעשה במשך שנים רבות חיפשו רופאי השיניים המומחים את הנוסחה הטובה ביותר לתערובת של מתכת עם חרסינה בכתרים האסתטיים (וגם חומרים נוספים) – בכדי להגיע לתוצאה האסתטית אך עם זאת העמידה ביותר שניתן לבקש. כיום, לצד פתרונות אחרים הכוללים חומרי גלם נוספים, עדיין "מככבים" כתרי החרסינה בראש סדרי העדיפויות של המטופלים, בעיקר בשל הטכניקות החדשות המאפשרות את עמידותם הרבה ואת מחירם הנמוך יחסית.

מטרותיהם של כתרי החרסינה

כתר חרסינה מתאים למקרי פגיעה אסתטית חמורה כמו שן חסרה, חלשה או שחוקה – בין אם מסיבות רפואיות כמו עששת וטיפולי שורש שהחלישו את השן, ובין אם למטרות פשוטות יותר כמו הלבנה, "יישור קו" לצורך הנחת גשר אורתודנטי, או השלמה זעירה של חלקי שן קטנים: כך למשל, כתרי החרסינה הם פתרון מושלם במצב בו השיניים אינן מאד ישרות – אך לא באופן המצריך טיפול מאסיבי ליישור השיניים (מאחר והסטיות הן קטנות מאד אך עדיין ניכרות ובולטות). מלבד זאת, ניתן להוסיף את הכתרים האסתטיים גם לצורך הסתרת פגמים וכתמים שונים בשן, או אפילו להשבת הצבע הלבן במקרים בהם השן נעשתה כהה באופן חריג.

מקרים המתאימים במיוחד לטיפול

כתרים לשיניים קדמיות – הדורשות מראה טבעי וזוהר במיוחד, זוכים בצדק להתייחסות רבה יותר מזו הניתנת לשיניים האחרות שבחלל הפה. ואכן, מטופלים רבים בוחרים לשלב כתרי חרסינה העשויים ממתכת בשיניים האחוריות בלבד, ואילו באזור השיניים הקדמיות הם בוחרים באפשרות של כתר חרסינה ללא מתכת, שאינו אטום לאור – באופן המבליט את מראה השן הטבעי ומאפשר ליהנות מחיוך נקי וישר, עם תחושת נינוחות ובטחון מרבית.

הליך הטיפול לרוב אינו מורכב, והוא כולל שלושה שלבים מרכזיים: מתן דגימה מדויקת של השן באמצעות תבנית מתקשה או בהדמיה ממוחשבת, הדבקת כתר זמני מחומר חלש יותר (שני שלבים אלה מערכים בזה אחר זה, באותו מפגש אצל הרופא המומחה), ולבסוף הדבקה או הברגה של הכתר המותאם, לאחר הגעתו מהמעבדה המקצועית כעבור מספר ימים או שבועות.

כתר חרסינה או זירקוניה?

כמו כל סוג טיפול אחר, מובן שניתן למנות גם חסרונות של כתרי חרסינה. למשל, בשל תכונותיו של חומר הגלם הספציפי, נדרשת רמת דיוק גבוהה מאד בשלב ההתאמה למבנה השן המקורי, ובמקרים של אי דיוק עלולים להתפתח סיבוכים רפואיים – אם כי חשוב להרגיע ולציין כי אלו הם מקרים נדירים למדי. מנגד, קיימים כמובן גם לא מעט יתרונות של כתרי חרסינה כדוגמת מחיריהם הזולים באופן יחסי לכתרים אחרים, והאפשרות לשלב בחלל הפה עצמים שלמים ללא מתכת כלל, מה שעשוי להיות משמעותי מאד עבור מטופלים שסובלים מתגובה אלרגית למתכות, ובכלל בכל הנוגע להיווצרות כתמי חלודה.

מלבד כתר חרסינה, ישנם עוד כמה סוגי כתרים לשיניים קדמיות, כאשר המתחרה המשמעותי ביותר מביניהם הוא כתרי הזירקוניה עליו הרחבנו כאן. כעיקרון, כתרים אלה מאופיינים במתכת מיוחדת העמידה אפילו בפני סדקים שנוצרים במהלך הזמן, והיא משולבת בחומרים המשווים לה מראה שן טבעי לחלוטין. עם זאת, מחיריהם של כתרי הזירקוניה הם יקרים יותר, ולכן מטופלים רבים יעדיפו להישאר בטווח הסביר של מחיר כתרי חרסינה, המציעים גם הם אלטרנטיבה איכותית מאד הן מבחינה אסתטית והן מבחינת עמידות לאורך שנים.

ד"ר זאב אורמינר, מומחה לשיקום הפה  ובעל ניסיון מקיף בכל הנוגע להתאמת טיפולי שיניים אסתטיים באופן אישי, מבצע במרפאתו טיפולים מתקדמים להוספת כתרי חרסינה וכתרים אסתטיים נוספים – בכל גיל ומצב, כמובן בכפוף למצבו של המטופל. ד"ר אורמינר עובד עם מיטב המעבדות המקצועיות המייצרות את הכתרים החדשים שישולבו במערכת השיניים אצל המטופל, באיכות מעולה וברמת דיוק גבוהה.