כתר זירקוניה

החיוך הוא כרטיס הביקור שלנו. כאשר אנחנו מחייכים אנחנו חושפים את השיניים ואת החניכיים, וכאשר מצבם האסתטי אינו משביע רצון, אנו עלולים לחוש מבוכה ולהימנע מחיוכים, מה שיפגע באיכות חיינו ובביטחוננו העצמי. עם זאת, מראה שיניים לקוי הוא אינו מצב שחייבים להשלים עמו – לעולם הרפואה יש היום שלל פתרונות שיחזירו לכל אדם את החיוך.

אחת הבעיות הנפוצות שדורשות התערבות שיקומית היא שיניים פגועות עקב עששת, טיפולי שורש או שבירה טראומטית. מצבים אלו עלולים לגרום לכאבים וקשיי אכילה, מראה לקוי ופגיעות נוספות. במקרים אלו, כתר הוא הפתרון המתבקש, שכן הוא מכסה את השן הפגועה, מגן עליה ויוצר מראה שיניים אסתטי וטבעי.

הדור החדש של הכתרים לשיניים

בעבר, לא מעט מטופלים נמנעו מלבצע כתרים בשיניהם משום שהם נרתעו מהמראה של פס אפור בשולי הכתר בנקודות המפגש עם החניכיים. בכתרי החרסינה מהדור הקודם זו אכן הייתה תופעה מוכרת, אך העשור האחרון הביא לשימוש נרחב את כתר הזירקוניה המשמש תחליף מעולה לכתר החרסינה הישנים ועולים עליהם ביתרונותיהם.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי ד"ר זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

כתר זירקוניה אינו חדש כפי שנהוג לחשוב. למעשה כתרי זירקוניה נמצאים אתנו כבר יותר מ-20 שנה בצורות שונות. טכניקות הייצור השונות שהשתפרו והיכולת לחרוט אותם לאחר סריקת הפה באמצעות סורק דנטלי, הפכו אותם לפופולריים ביותר. החידוש בכתר זירקוניה הוא בחומרים שמהם הם עשויים. בעוד הכתר הרגיל שהיה בשימוש רווח בעבר היה עשוי מיציקת מתכת וציפוי חרסינה, כתר זירקוניה עשוי כולו ממתכת זירקוניה בלבד, ובמקרים מסוימים למבנה הזירקוניה נוסף ציפוי חרסינה.

הזירקוניום הוא מתכת לבנה ועל כן לא נוצרת חשיפה של חומר אפור בבסיס השן, מה שפותר את בעיית הנראות שהרתיעה מטופלים בעבר. נוסף על כך, מדובר בחומר חזק וידידותי לחניכיים יותר מאשר כתרי החרסינה הרגילים שמולבשים על גבי מתכת אפורה. יתרון מרכזי של כתר זירקוניה הוא בהתאמה הביולוגית הגבוהה לגוף, המאפשרת לו להשתלב בפה בצורה טבעית ובלי ליצור גירויים בחניכיים. כתר זירקוניה מהווה פתרון מצוין גם בעבור הסובלים מאלרגיה למתכות, שכן מתכת זו אינה מעוררת תגובה אלרגית שכזו.

יתרון אחר של כתר זירקוניה הוא העמידות שלהם לאורך שנים. היות והזירקוניה אינה סופחת צבעי מאכל, צבעה אינו משתנה עם השנים והיא שומרת על לובנה. בנוסף, היא מתכת חזקה מאוד ולכן עמידה בכוחות הלעיסה המופעלים עליה ביומיום. בשל העובדה כי המתכת ידידותית לחניכיים, היא גם מצמצמת את האפשרות לדלקות חניכיים באזור הכתר. תכונה חשובה נוספת של הזירקוניה היא היכולת שלה להיות חלקה מאד, כך שהחיידקים הגורמים למחלות חניכיים מתקשים להיצמד אליה. כל זאת נכון בתנאי שהזירקוניה לא עברה חספוס או שחיקה. המשמעות היא שלרמת הגימור של הזירקוניה יש חשיבות רבה בטווח הרחוק.

אם כתר זירקוניה כל כך חזק, מדוע לא עושים את כל הכתרים מזירקוניה?

בעבר, כתר זירקוניה לא היה אסתטי דיים לשימוש בחזית הפה, כלומר, על פני השיניים הקדמיות. בשל לובנה של מתכת הזירקוניה, צבעם היה לבן בוהק ולא השתלב בטבעיות עם צבע השיניים הטבעיות המקיפות אותם, ומכיוון שזהו האזור הכי בולט וחשוף בפה וחשוב לנו לשמור על רמה אסתטית גבוהה באזור זה, כתרי הזירקוניה לא נתנו מענה מושלם.

רק עם השתפרות היכולת לייצר בלוק רב שכבתי עם צבעים שונים שממנו עשוי כתר זירקוניה, השתפרה היכולת להכין כתרים שישתלבו טוב יותר בחלל הפה מבחינה אסתטית. חשוב להדגיש כי שיפור זה בא על חשבון תכונה אחרת של הזירקוניה, והיא החוזק. כך, היום הכתרים אסתטיים יותר ומעט פחות חזקים.

פתרון אחר לשיניים קדמיות הוא שימוש בכתר זירקוניה עם ציפוי חרסינה לקדמת הפה, שכן את צבע החרסינה ניתן להתאים לסביבתו בצורה טובה יותר. פתרון נוסף בעבור כתרים בשיניים קדמיות הוא כתרי מסוג E-max, שהם שקופים במידת מה וכך מאפשרים לצבען של השיניים המקוריות לחדור מבעדן ליצירת מראה טבעי יותר.

עם זאת, חשוב לזכור כי בסופו של דבר התאמת הכתר למטופל היא אינדיווידואלית ואישית – לעתים כתר זירקוניה מסוג מסוים יתאים לשן אחורית ולעיתים כתר אחר יתאים לשן קדמית או אפילו לשן אחורית בפיו של מטופל אחר שיש לו תכונות ודרישות אחרות.

האם כתר זירקוניה מדויק יותר מכתר חרסינה "רגיל"?

כתר זירקוניה נחרט בחריטה ממוחשבת. על הרופא המטפל להבין את תהליך הייצור במלואו על מנת להגיע לתוצאה המיטבית. החריטה הממוחשבת עלולה להביא ליצירת רווח גדול בין הכתר לבין השן וכך לפגוע בבריאות החניכיים והשן לאורך זמן.

מהו התהליך להתקנת כתר זירקוניה בשיניים?

ביצוע כתר זירקוניה יצריך בדרך כלל שני ביקורים אצל רופא השיניים, ובמידה ומדובר בכתרים אסתטיים, תידרשו להגיע פעם נוספת לצורך בניית הכתר בשתי שכבות לשיפור התוצאה. החזרה לתפקוד לאחר הנחת הכתר היא מיידית, כך שמה שנותר לכם לעשות הוא פשוט לחייך.

רופאי שיניים חייבים להבין ולדעת כי לכל כתר זירקוניה תכונות אחרות וכי השליטה בהתאמת התכונות הללו לכל מטופל היא בידיהם ובאחריותם. עליהם להתעדכן בחידושים ובשינויים הרבים שעוברים החומרים הדנטליים לאורך השנים ולזכור תמיד שאין שני מטופלים זהים – כל מטופל הוא ייחודי ויש להתאים לו את הכתר שמתאים לו ביותר.

ד"ר אורמינר בתוכנית הבוקר של ערוץ 2 מסביר על כתר זירקוניה

ד"ר זאב אורמינר

מומחה לשיקום הפה, אסתטיקה דנטלית, שתלים דנטליים

אודות ד"ר זאב אורמינר

ד"ר זאב אורמינר הוא מומחה לשיקום הפה עם 30 שנות ניסיון ומרצה בכיר בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת ת"א. הטיפולים במרפאה כוללים כתרים וסתימות, שתלים, הלבנת שיניים וציפוי שיניים. תהליך הטיפול כולל אבחון מעמיק ותוכנית טיפול מותאמת אישית, המבוססת על ניסיון רב שנים וידע עדכני.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי ד"ר זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן