כתר חרסינה

עבודה מדויקת זה שם המשחק. תפקיד כתר חרסינה הוא להשלים ולתקן את מבנה השן שניזוק כתוצאה מסתימה, טיפול שורש או חבלה. הכתר חייב להיות מותאם לשן. דליפה סביב הכתר תביא לאובדן השן במהירות.

מהו כתר?

הכתר באופן פשוט, מבצע כיתור של השן מכל צדדיה, כך שחלקה הפנימי (והמקורי) לא נראה כלל. הקמת הכתרים בשיניים נעשית בקרב מטופלים רבים מאד, וממגוון רחב של סיבות. בין סוגי הכתרים נמנים כתר זירקוניה וכמובן גם כתר חרסינה, המהווים אולי את הטיפול הפופולרי ביותר בתחום שיקום הפה והאסתטיקה הדנטלית.

מהו בדיוק כתר חרסינה?

כתר חרסינה מוקם בחלל הפה במסגרת טיפול קבע, המתקיים לרוב מעל שן קיימת שסובלת מפגם כלשהו, ולפעמים גם על גבי שתל דנטלי שהוברג מבעוד מועד במיוחד לצורך מטרה זו.

במשך שנים רבות חיפשו רופאי השיניים המומחים את הנוסחה הטובה ביותר לתערובת של מתכת עם חרסינה בכתרים האסתטיים (וגם חומרים נוספים) – בכדי להגיע לתוצאה האסתטית אך עם זאת העמידה ביותר שניתן לבקש. כיום, לצד פתרונות אחרים הכוללים חומרי גלם נוספים, עדיין "מככב" כתר חרסינה בראש סדרי העדיפויות של המטופלים, בעיקר בשל הטכניקות החדשות המאפשרות דיוק בהתאמת הכתר לשן.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי פרופ' זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

מטרותו של כתר חרסינה

כתר חרסינה מתאים למקרי פגיעה אסתטית חמורה כמו שן חסרה, חלשה או שחוקה. מלבד זאת, ניתן להוסיף את הכתרים האסתטיים גם לצורך הסתרת פגמים וכתמים שונים בשן, או אפילו להשבת הצבע הלבן במקרים בהם השן נעשתה כהה באופן חריג.

הליך הטיפול לרוב אינו מורכב, והוא כולל שלושה שלבים מרכזיים: מתן דגימה מדויקת של השן באמצעות תבנית מתקשה או בהדמיה ממוחשבת, הדבקת כתר זמני מחומר חלש יותר (שני שלבים אלה מערכים בזה אחר זה, באותו מפגש אצל הרופא המומחה), ולבסוף הדבקה או הברגה של הכתר המותאם, לאחר הגעתו מהמעבדה המקצועית כעבור מספר ימים או שבועות.

כתר חרסינה או זירקוניה?

כאמור, הטכניקות החדשות בייצור מתכת והציפוי שלה בחרסינה נותנים לנו דיוק מקסימלי בחיבור של הכתר לשן. החיבור הזה הוא חיוני להצלחת הכתר לאורך זמן. שמירת השן והכתר לשנים רבות תלויה בחיבור זה.

פרופ' זאב אורמינר

מומחה לשיקום הפה, אסתטיקה דנטלית, שתלים דנטליים

אודות פרופ' זאב אורמינר

פרופ' זאב אורמינר הוא מומחה לשיקום הפה עם 30 שנות ניסיון ומרצה בכיר בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת ת"א. הטיפולים במרפאה כוללים כתרים וסתימות, שתלים, הלבנת שיניים וציפוי שיניים. תהליך הטיפול כולל אבחון מעמיק ותוכנית טיפול מותאמת אישית, המבוססת על ניסיון רב שנים וידע עדכני.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי פרופ' זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן