עד לא מזמן, כתרים לשיניים נחשבו למעין "קללה" הרובצת על מי שנאלץ לקבע אותם בפיו, מפני שהם היו עשויים ממתכת בולטת שאינה אסתטית, והיא העניקה לעונד אותה מראה לא מכובד ואף מרתיע במידת מה (מה שהיה נהוג לכנות "שן זהב"). היום, כתרים אלה עדיין עשויים ממתכת, אך בזכות עלייתה של התודעה העיצובית בכל אחד מתחומי חיינו, ניתן לצפות אותם בחומרים אסתטיים המותאמים באופן אישי לצבע השיניים הסמוכות, כך שלא ניתן להבחין כי מדובר בתוספת מלאכותית כלל.

הכתר לשיניים נחשב לא פעם לקסם של ממש בעיני המטופלים, מאחר והוא מאפשר שחזור מדויק  של השן, ללא כל סימנים "מסגירים" ובצורה טבעית ומושלמת. כמו כן, כמובן שבמקרים בהם הטיפול משולב עם טיפולי אסתטיקה דנטלית נוספים – כמו יישור שיניים או הלבנה – התוצאות שיושגו יהיו יפיפיות ממש, באופן שיישנה את חזות המטופל מקצה לקצה.

ליצירת קשר עם מומחה לשיקום הפה

באילו מצבים נדרשת הוספת כתרים לשיניים?

הוספת כתרים לשיניים נעשית בכמה הזדמנויות שונות, לפעמים גם מסיבות רפואיות ממש, ולא רק מטעמים אסתטיים: כאשר יש צורך בייצובה של שן חלשה למשל, העלולה להישחק ולהתפורר – מצב שיכול להיגרם אפילו כתוצאה מקיומם של טיפולים רפואיים (במיוחד טיפולי שורש) או טיפולים אסתטיים שלא צלחו.

במקרים אחרים, משולבים כתרים לשיניים כדי להשלים חלקים חסרים בשן – ואפילו אם הם רק מעט עקומים ויש רצון להשלימם מבלי לבצע יישור שיניים כולל ומקיף. מצבים נוספים המצריכים שילוב כתרים לשיניים מתעוררים כאשר יש צורך לייצר קשת שיניים אחידה – לצרכי יישור שיניים רציני באמצעות גשר. ולבסוף, ישנם גם כתרים הנעשים אך ורק כדי לכסות שן שצבעה דהוי או עכור, ללא קשר הכרחי לבעיות בריאותיות כלשהן.

תהליך יצירת הכתר

למרות שישנם סוגי כתרים שונים ומגוונים, ברובם ההליך הרפואי הוא זהה: בתחילת הטיפול נלקחת על ידי הרופא המומחה דגימה מדויקת של מבנה השן – כמו בטיפולים רבים אחרים, על ידי "נשיכה" בת כמה דקות של חומר גמיש המתקשה במהירות. באמצעות אותה דגימה מועברות על ידי הרופא ההוראות המדויקות לידיה של מעבדה מקצועית העוסקת בתחום, ולרוב "מושתל" באזור הפגום כתר זמני (ופחות עמיד), עד להגעתו של הכתר הקבוע. עם הגעת הכתר למרפאה – בדרך כלל לאחר מספר שבועות – הרופא משייף מעט את השן המקורית בכדי להסיר ממנה שכבת שן דקיקה באופן שיבטיח את איכות ההדבקה לאורך זמן רב.

סוגי כתרים

כמו בכל טיפול אסתטי-דנטלי אחר, ישנם כמה סוגי כתרים לשיניים המתאימים למצבים שונים:

  • כתרי מתכת "פשוטה": כתרים העשויים ממתכת במלואם, או כאלה המצופים בחלקם החיצוני בחומר בעל חזות טבעית. חסרונם הגדול של כתרים אלה נעוץ בעובדה שהם אינם נראים טבעיים כלל, אפילו במקרים בהם יש ציפוי חיצוני (מכיוון שהמתכת אינה חדירה לקרני אור). במקרים מסוימים כתרים אלה עלולים גם להחליד, במיוחד כאשר המטופל סובל מנסיגת חניכיים. עם זאת, יתרונם הגדול של סוגי כתרים אלה טמון בעמידותם הרבה, באופן משמעותי מסוגי כתרים אחרים.
  • כתרי חרסינה: כתרים העשויים כולם מחרסינה, או מחומרים דומים אחרים – סוגי כתרים אלה אינם חזקים כמו אלה המבוססים על מתכת, אם כי גם הם עמידים דיים כדי להישמר לאורך שנים. חשוב להבהיר כי כתרים אלה מתאימים רק לחלקים מסוימים במערכת השיניים, וכן הם עלולים לפעמים ליצור רגישות בשן – המצריכה טיפול רפואי מורכב. לצד כל זאת, מדובר בחומר גלם פופולרי מאד בשל עמידותו הסבירה וכמובן מראהו הטבעי, המאפשר חזות שיניים בריאה וחיוך מושלם. למידע נוסף אודות כתרים מחרסינה בקר כאן>>
  • כתרים לשיניים מזירקוניה: כתר שיניים מזירקוניה עשוי ממתכת עמידה במיוחד (זירקוניום) המונעת התפתחות של סדקים, ובנוסף היא שומרת על מראה אסתטי וטבעי מאד. סוגי כתרים אלה גם נהנים מיתרון משמעותי נוסף – והוא דיוק בהדמיה המוקדמת, מאחר והיא נעשית באמצעים ממוחשבים. חסרונה היחיד של השיטה הוא במחירה הגבוה, ולכן אם אין אפשרות לעשות שימוש בשיטה זו בשיניים האחרות, מומלץ לעשות זאת לפחות במסגרת טיפול כתר בשן קדמית. למידע נוסף אודות כתרי זירקוניה לחץ כאן>>

מתי נכשל ביצוע הכתר, ואיך יודעים זאת?

בקרב מטופלים החורקים שיניים ישנו סיכון מיוחד שהכתר לא ישרוד זמן רב, ובנוסף לכך ישנם עוד כמה חסרונות בכתרים לשיניים שכדאי לקחת בחשבון: התפתחותן של בעיות המצריכות "פתיחה" מחדש של האזור המטופל למשל, או סימני חלודה היוצרים מעין כתמים שחורים מעל השן באזור החיבור עם החניכיים.

איך ניתן למנוע את הנזק?

עם תחילת הטיפול, המטופל חייב להיות בבריאות שיניים תקינה ואפילו מומלץ לבצע טיפול מקיף אצל שיננית. כמו כן, רבים שואלים את השאלה "כמה זמן מחזיק כתר לשן?" ובצדק: עמידותם של הכתרים יכולה להשתנות ממטופל למטופל וכמובן בין סוגי הכתרים השונים, אך באופן כללי ניתן לאמוד אותה על מספר שנים המגיע ל-9 במקרים הטובים, ובמקרים שלא שומרים על בריאות הפה מספר השנים כמובן פוחת באופן משמעותי.

לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי, ניתן לפנות לד"ר זאב אורמינר במרפאתו ברמת גן, מומחה לשיקום הפה בעל ניסיון עשיר ורב שנים בתחום כתרים לשיניים. במסגרת הטיפול הניתן במרפאה, תוכלו ליהנות מסקירה מדוקדקת של מצבכם ולאחר מכן ממגוון רחב של טיפולים הקשורים כולם באסתטיקה השיניים, שיקום הפה ושיפור החיוך – באופן המותאם בדיוק מרבי למצבכם ותוך הקשבה לרצונות האישיים שלכם.