כתרים לשיניים

כולנו מייחסים חשיבות רבה לנושא האסתטיקה ולרצון שיהיה לנו חיוך של "מיליון דולר", אך מתוך המגוון הרחב של הטיפולים המוצעים כיצד נדע מה מתאים לנו, האם הגענו למקום הנכון והאם באמת נצליח לממש את הרצון שלנו.
מבולבלים? בואו ננסה לעשות סדר בדברים
ע"פ מדגם שנערך לאחרונה באינטרנט, נראה כי רוב האתרים מדגימים שימוש בכתרים מתקדמים על בסיס זרקוניה, אשר הביאו לשיפור ניכר במראה האסתטי של כתר בשן ובעמידותו. כתרי הזרקוניה עמידים למשך זמן רב והם לכאורה הפתרון המושלם בכל הקשור לשיקום השיניים והחזרת האסתטיקה. הדגש על איכות החומר של הכתר הפכה לגולת הכותרת בכל האתרים, ואם היינו מסתמכים על "ד"ר גוגל", היינו חושבים שלרופא השיניים אין כמעט חשיבות. תחום האסתטיקה הדנטלית הביא בשנים האחרונות למודעות גבוהה ביותר בקרב האוכלוסייה, ובזכות המידע באתרי האינטרנט אנו נחשפים לדברים שלא ידענו כך שבקלות אנו הופכים להיות בקיאים בכל הקשור לבריאות השיניים שלנו. אבל בכל זאת, עלינו לזכור שבסופו של דבר האחריות וביצוע העבודה היא על כתפיהם של רופאי השיניים, אשר לשם כך למדו. אז לפני שאנו פותחים את הפה ואת הארנק, יש כמה דברים שעלינו לדעת. הנה כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון לפני ביצוע כתרים לשיניים ובמיוחד שיניים קדמיות.

מאסתטיקה דנטלית לחיוך מושלם

אין ספק כי לחומר ממנו עשוי כתר בשן יש חשיבות גבוהה ביותר, אך אל לנו לשכוח כי התוצאה המבוקשת, כלומר החיוך המושלם, הוא בעצם תמונה המורכבת משיניים, שפתיים וחניכיים, שביניהם צריכה להתקיים הרמוניה בכדי שנוכל לקבל את החיוך המושלם. גם לטכנאי השיניים יש תפקיד חשוב בתהליך, היות והוא זה שמייצר את הכתר. אך התוצאה הסופית, לאחר בחינת כל הגורמים הרלוונטיים, תלויה בסופו של דבר ברופא השיניים, אשר בקיא בתחום. רופא שיניים המומחה לשיקום הפה הוא היחידי שעובר הכשרה ספציפית בתחום האסתטיקה הדנטלית, ואור זאת ביכולתו להיות אחראי לכל מגוון הטיפולים הנדרש להשגת תוצאה תפקודית ואסתטית מושלמת, תוך ראייה כוללת של הפה ושל המטופל.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי פרופ' זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

כתרים לשיניים, גיל ותרגיל

אמנם רבים לא מודעים לכך אך לגיל ולמגדר קיימת השפעה על החיוך. למשל העובדה שגברים חושפים שיניים בחיוך באופן שונה מנשים. גם תנוחת השפה, פעילות שרירי השפה והרקמה הרכה משפיעים על חשיפת השיניים, שכן אלה משתנים עם התקדמות הגיל הביולוגי. תופעות נוספות שעלולות להתרחש בחלל הפה במהלך השנים הן החמרה במחלת חניכיים, עששת, וכמובן אבדן שיניים אשר גורם לבעיות אסתטיות ותפקודיות. רוב בני האדם סובלים ממחלת חניכיים קלה שכמובן עלולה להשפיע על התוצאה הסופית של הטיפול, ולעיתים אף נשאלת השאלה האם בכלל נוכל לקבל כתרים אסתטיים במקרה של נסיגת חניכיים, שכן המעבר בין הכתר לשן הוא אזור קשה לתחזוקה. שאלה נוספת שעלולה לעלות במצב של שן בולטת או מסובבת קמעה, היא האם חייבים לעבור יישור שיניים לפני ביצוע כתרים בשיניים, אשר כולל מיקום מחדש וסידור של שורשי השיניים כבסיס טוב יותר לכתר, ובאילו מקרים ניתן להתגבר על כך בעזרת הכתר בלבד. לכל השאלות הללו יש תשובות, אך חשוב להתייחס לכל מקרה לגופו.

זרקוניה כבר אמרנו?

כתרים לשיניים מזרקוניה נחשב לאיכותי והיוקרתי ביותר מבין כתרי החרסינה. היתרון שלו הוא בהתאמה הביולוגית הגבוהה לגוף ובכך בעצם הוא משתלב בצורה הטבעית ביותר עם שאר השיניים. השוני הוא בחומרים מהם הכתר עשוי. בעוד שכתר רגיל עשוי מיציקת מתכת וציפוי חרסינה, כתר הזרקוניה עשוי כולו מזרקוניה בלבד ולעיתים מורכב מזירקוניה ומצופה בחרסינה.

האם כל כתרי הזירקוניה הם אותו דבר?

כתרי הזירקוניה הראשונים נכנסו לשימוש לפני כ 20 שנה. עם הזמן, מבחר החומרים גדל ומשתנה כל הזמן. על רופא השיניים לעקוב אחרי החידושים בתחום החומרים הדנטליים כדי לדעת מה מתאים לכל מטופל. כל אחד מאיתנו שונה ולכן לא תמיד נוכל להתאים את אותו כתר זירקוניה לכל מטופל. בתוך קבוצת כתרי הזירקוניה יש קבוצה נוספת של כתרי E-max . אלו כתרים בשיניים עם רמת שקיפות גבוהה שמאפשרים לצבע הטיבעי של השן להשתקף דרך הכתר. בדרך כלל השימוש בכתרים אלו יהיה בטיפול בקדמת הפה, כלומר על השיניים הקדמיות, שכן זהו האזור הכי נראה בפה וחשוב לנו לשמור על רמה אסתטית גבוהה באזור זה. הזירקוניה מונעת גירוי של החניכיים והיות ואינה סופחת צבע מאכל, צבעה אינו משתנה עם השנים. כתרי הזרקוניה מהווים פתרון מצוין גם לאלה הסובלים מאלרגיה למתכות. ביצוע כתרים בשיניים מהסוג הזה יצריך בדרך כלל שני ביקורים אצל רופא השיניים ובמידה ומדובר בכתרים אסתטיים, תידרשו להגיע פעם נוספת כי יש לבנות את הכתר בשתי שכבות לשיפור התוצאה. החזרה לתפקוד לאחר הנחת הכתר היא מידית, כך שמה שנותר לכם לעשות הוא פשוט לחייך. לסיכום, יופי ואסתטיקה תמיד יעמדו בראש סדר העדיפויות של כולנו, אך הבריאות קודמת לכל, לכן חשוב לזכור כי חיוך יפה ומושלם אינו מושפע רק מהחומר ממנו מיוצר הכתר או מהצבע הלבן הבוהק, ויש לקחת בחשבון את מכלול הגורמים שיש להם קשר ישיר לתוצאה המבוקשת. כתרים בשיניים דורשים התאמה אישית תוך הקפדה על הפרטים הקטנים ביותר, ולכן בחירת הרופא מהווה בסיס להצלחת הטיפול. כתרים לשיניים מאפשרים שחזור מדויק  של השן, ללא כל סימנים "מסגירים" ובצורה טבעית ומושלמת. שבמקרים בהם הטיפול משולב עם טיפולי אסתטיקה דנטלית נוספים – כמו יישור שיניים או הלבנה – התוצאות שיושגו יהיו יפיפיות ממש, באופן שיישנה את חזות המטופל מקצה לקצה.

באילו מצבים נדרשת הוספת כתרים בשיניים?

הוספת כתרים לשיניים נעשית בכמה הזדמנויות שונות, לפעמים גם מסיבות רפואיות ממש, ולא רק מטעמים אסתטיים: כאשר יש צורך בייצובה של שן חלשה למשל, העלולה להישחק ולהתפורר – מצב שיכול להיגרם אפילו כתוצאה מקיומם של טיפולים רפואיים (במיוחד טיפולי שורש) או טיפולים אסתטיים שלא צלחו.

תהליך יצירת כתר בשן

למרות שישנם סוגי כתרים לשיניים מגוונים, ברובם ההליך הרפואי הוא זהה: בתחילת הטיפול נלקחת על ידי הרופא המומחה דגימה מדויקת של מבנה השן – כמו בטיפולים רבים אחרים, על ידי "נשיכה" בת כמה דקות של חומר גמיש המתקשה במהירות. באמצעות אותה דגימה מועברות על ידי הרופא ההוראות המדויקות לידיה של מעבדה מקצועית העוסקת בתחום, ולרוב "מושתל" באזור הפגום כתר זמני (ופחות עמיד), עד להגעתו של הכתר הקבוע. עם הגעת הכתר למרפאה – בדרך כלל לאחר מספר שבועות – הרופא משייף מעט את השן המקורית בכדי להסיר ממנה שכבת שן דקיקה באופן שיבטיח את איכות ההדבקה לאורך זמן רב.

סוגי כתרים 

כמו בכל טיפול אסתטי-דנטלי אחר, ישנם כמה סוגי כתרים לשיניים המתאימים למצבים שונים: כתרי חרסינה: כתרים לשיניים העשויים  מחרסינה שמחוברת למתכת, מדובר בחומר גלם פופולרי מאד בשל עמידותו הסבירה וכמובן מראהו הטבעי, המאפשר חזות שיניים בריאה וחיוך מושלם. למידע נוסף אודות כתרים מחרסינה בקרו כאן>> כתרים בשיניים מזירקוניה: כתר שיניים מזירקוניה עשוי ממתכת עמידה במיוחד (זירקוניום). סוגי כתרים אלה גם נהנים מיתרון משמעותי נוסף – והוא דיוק בהדמיה המוקדמת, מאחר והיא נעשית באמצעים ממוחשבים. חסרונה של השיטה הוא במחירה הגבוה, כתרי זירקוניה מאופיינים גם בצבע לבן יחסית שמקשה על קבלת התאמת צבע טובה לשיניים הקיימות. כתרים בשיניים אלו מתאימים בעיקר לשיניים אחוריות.  למידע נוסף אודות כתרי זירקוניה בקרו כאן>> כתרי EMAX. אלו כתרים לשיניים עשויים מחומר שנקרא ליתיום דסיליקט. לחומר הזה יש יתרון בולט שהוא יכול להקשר כימית לדבק המדביק אותו לשן. החומר שקוף למחצה ומשקף את צבע  השן שמתחתיו. הכתר הזה נחשב אסתטי .

איך אדע איזה כתר בשן מתאים לי?

הרופא שלך צריך לבדוק אותך ולהתאים את סוג הכתר לשן שאותה צריך להשלים. גם צורת הסגירה של הפה והכח שמופעל בזמן הסגירה קובעים איזה סוג כתר נשתמש.

כמה זמן מחזיק כתר בשן?

לפי הספרות המקצועית כתר בשן מחזיק בין שבע לעשר שנים. צריך לדעת שכתר יכול  להחזיק שנים רבות אם שומרים על הגיינת פה וביקורים קבועים אצל הרופא.

מתי נכשל ביצוע הכתר, ואיך יודעים זאת?

בקרב מטופלים החורקים שיניים ישנו סיכון מיוחד שהכתר לא ישרוד זמן רב. דלקת חניכיים שלא טיפלו בה יכולה לגרום לבעיות סביב כתרים.

איך ניתן למנוע את הנזק?

עם תחילת הטיפול, המטופל חייב להיות בבריאות שיניים תקינה. מומלץ לבצע טיפול מקיף אצל שיננית. יש להקפיד על ביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים לאיתור בעיות בשלב המוקדם שלהם. לקבלת טיפול או ייעוץ מקצועי, ניתן לפנות לפרופ' זאב אורמינר במרפאתו ברמת גן, מומחה לשיקום הפה בעל ניסיון עשיר ורב שנים בתחום כתרים בשיניים. במסגרת הטיפול הניתן במרפאה, תוכלו ליהנות מסקירה מדוקדקת של מצבכם ולאחר מכן ממגוון רחב של טיפולים הקשורים כולם באסתטיקה השיניים, שיקום הפה ושיפור החיוך – באופן המותאם בדיוק מרבי למצבכם ותוך הקשבה לרצונות האישיים שלכם.

כתרים לשיניים - שאלות ותשובות

שימוש בכתרים בשיניים נועד להשיב לפה את המראה היפה ואת הנוחות והתפקוד שאבדו לו כתוצאה מפגיעה בשן. בחירת הכתר הנכון, הכנת הפה להתקנת הכתר באמצעות יישור שיניים או טיפול שיננית במידת הצורך, מדידת הכתר והתקנתו וכן המעקב השוטף אחרי התוצאות – כל אלו הם תחת אחריותו של רופא השיניים, ויש משמעות רבה לכל החלטה שהוא מקבל. על מנת לקבל תוצאה מעולה שתחזיק לאורך שנים רבות, מומלץ לוודא כי רופא השיניים שלכם מומחה לעניין ומכיר היטב את המחקרים והחידושים בתחום. 

הכתרים שבהם משתמשים היום ברוב המקרים הם כתרי חרסינה, העשויים מתכת מצופה חרסינה, כתרי זירקוניה, העשויים מתכת זירקוניום לבנה, וכתרי EMAX, העשויים ליתיום דסיליקט שקוף למחצה. לכל אחד מן הכתרים הללו יש יתרונות וחסרונות משלו, והם מתאימים לשימושים שונים. על כן, חשוב מאוד שרופא השיניים ידע להמליץ לכם על הכתר המתאים ביותר לפיכם, מבחינת הגוון, החוזק, העמידות, המיקום בפה ועוד. חשוב כמובן גם להבין כמה עולה כתר לשן מכל סוג. בחירה נכונה תבטיח מראה אסתטי וטבעי ועמידות גבוהה לאורך שנים.

כתרים לשיניים הם פיתרון מצוין להגנה על שיניים חלשות או מתפוררות, שהן לעתים תוצאה של טיפולי שיניים שלא צלחו בעבר. במקרים אלו, הכתר מכסה על השן הפגועה, מגן עליה ומחזיר לה את התפקוד היומיומי של לעיסה או דיבור, ללא הכאב שהיה קודם. כתרים לשיניים עשויים להיות גם פיתרון אסתטי לשיניים שצבען או צורתן נפגעו (או שכך היו תמיד). כתר לשיניים קדמיות יכול להעניק להן מראה יפה וטבעי, ובכך לשפר את החיוך כולו. 

התקנת כתר בשיניים היא תהליך פשוט ולא מאוד מורכב. בשלב הראשון ייצור רופא השיניים תבנית מדויקת של מבנה השן שעליה יותקן הכתר. כל שנדרש מן המטופל הוא לנשוך חומר גמיש לכמה דקות, ואז הדגימה נשלחת למעבדה לצורך יצירת הכתר. עד שהכתר יהיה מוכן, יותקן לרוב כתר זמני בפיו של המטופל, ולבסוף הוא יוסר לצורך שיוף קל של השן והדבקת הכתר הקבוע. את התוצאה תוכלו לראות מיד!

אורך החיים של הכתר בפיו של המטופל תלוי במידה רבה ברמת ההיגיינה של הפה. טיפולים קבועים אצל שיננית, תחזוקה יומית נכונה ויסודית ומעקב אצל רופא השיניים יכולים לתרום רבות לעמידותו של הכתר ולתפקודו התקין. מקובל לומר היום כי כתר ממוצע יחזיק בין 7 ל-10 שנים, אך כפי שכתבנו, לכם יש השפעה רבה על כך, וכדאי שתתייחסו לכך ברצינות – כדי שתוכלו להמשיך לחייך בביטחון וללא כאב עוד שנים רבות.

פרופ' זאב אורמינר

מומחה לשיקום הפה, אסתטיקה דנטלית, שתלים דנטליים

אודות פרופ' זאב אורמינר

פרופ' זאב אורמינר הוא מומחה לשיקום הפה עם 30 שנות ניסיון ומרצה בכיר בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת ת"א. הטיפולים במרפאה כוללים כתרים וסתימות, שתלים, הלבנת שיניים וציפוי שיניים. תהליך הטיפול כולל אבחון מעמיק ותוכנית טיפול מותאמת אישית, המבוססת על ניסיון רב שנים וידע עדכני.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי פרופ' זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן