כיסוי מושלם – הכתרים שמחזירים את ההנאה מהחיים

השיניים שלנו הן כלי חשוב מאוד שמשמש אותנו יום-יום לאורך חיינו. בכל יום השיניים בפינו לועסות וחותכות ומאפשרות לנו לדבר בצורה תקינה, וכאשר הן נפגעות אנו חשים זאת היטב. כאבים, קשיים באכילה ובדיבור ופגיעה במראה האסתטי של השן – כל אלו עשויים לפגום משמעותית באיכות חיינו.

כאשר אתם פונים לרופא השיניים שלכם לצורך טיפול בבעיית השיניים שממנה אתם סובלים, הוא יציע לכם פתרונות מתאימים, ובמקרים מסוימים הפתרון המתאים יהיה התקנת כתר בשיניים הפגועות. ואכן, התקנה מקצועית של כתר מתאים לאחר עבודת הכנה נכונה יכולה להחזיר למטופל את התפקודים ואת המראה הבריא שאבדו לו ולהחזיר לו את ההנאה מהחיים. אז אם גם אתם עומדים בפני התקנת כתר בפיכם, הנה כמה דברים שכדאי שתדעו:

הסיבות להתקנת כתר

כתר הוא למעשה כיסוי לשן פגועה שנועד לשחזר את צורתה וגודלה, וכך להחזיר לה את התפקוד התקין ואת המראה הטבעי שאבדו לה מסיבות שונות. אחת הסיבות היא היחלשות משמעותית של השן בעקבות טיפולי שיניים מורכבים כגון טיפול שורש או סתימה גדולה במיוחד. במקרים אלו הנחת הכתר היא למעשה השלב הסופי של הטיפול לשן, שכבר תוקנה ונסתמה וכעת יש לכסותה על מנת להגן עליה מהתפוררות ושבירה.

סיבה אחרת להתקנת כתר היא פגיעה במראה האסתטי של השן כתוצאה מכתמים שהצטברו עליה עם השנים. במקרה זה הכתר, שצבעו מותאם בקפדנות לצבע השיניים שסביבו, מכסה את הפגמים ומחזיר לשן את הצבע הלבן והטבעי. בדומה לכך, כאשר שן נסדקת או נשברת כתוצאה מפגיעה טראומטית או מכל סיבה אחרת, הכתר מותקן על מנת להסתיר את הפגמים בה, אך במקרה זה הוא משמש גם לחיזוקה ועיצובה כך שהיא תתפקד היטב באכילה ובדיבור.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי פרופ' זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

אלו הן רק כמה מהסיבות להתקנת כתרים, ויש נוספות. בסופו של דבר, רופא השיניים שלכם הוא שיידע לקבוע אם כתר הוא הפתרון המתאים גם בשבילכם.

תהליך התקנת הכתר

התקנת הכתר הקבוע בפה המטופל הוא השלב האחרון בתהליך כולו. לאחר שהשן מטופלת ומוכנה להנחת הכתר, רופא השיניים מבצע דגימת הטבעה של השיניים שאותה הוא שולח למעבדה שיוצרת את הכתר בדיוק לפי מידות הפה של המטופל. בזמן שחולף עד להגעת הכתר הקבוע, ממלא את מקומו כתר זמני שהוא חלש יותר ומעט פחות מותאם לפה המטופל, אך מתאים בדיוק למטרה זו.

כאשר הכתר הקבוע מוכן להתקנה, רופא השיניים משייף מעט את השן הקיימת שאותה יכסה הכתר, במטרה לסייע לכתר להיצמד אליה טוב יותר ולהישאר במקומו לאורך שנים רבות. ברוב המקרים, יבוצע שלב זה תחת הרדמה מקומית וההחלמה ממנו קלה ומהירה יחסית.

סוגי כתרים לשיניים

אם אתם מתכוננים לתהליך התקנת כתר בפיכם, כנראה שכבר עמדתם, או שאתם צפויים לעמוד, מול השאלה באיזה כתר לבחור. עולם הטיפולים הדנטליים מציע היום מגוון גדול של סוגי כתרים לשיניים וחשוב לבחור בכתר המתאים ביותר למטרה שלה הוא נועד.

כתר חרסינה הוא הכתר המוכר לנו מפעם שעשוי חרסינה בלבד או חרסינה בשילוב מתכת, ויתרונו העיקרי הוא פלטת הגוונים הרחבה שבה הוא מגיע והמאפשרת ליצור התאמה מושלמת בין הכתר לסביבתו, כך שהוא ייראה כמו שן אמיתית. לעומתו, כתר זירקוניה הוא לבן יותר ולעתים קשה להתאימו לשאר השיניים, אך מצד שני הוא נחשב חזק יותר מכתר חרסינה והוא עמיד יותר לאורך שנים, גם מלחצים וגם מהכתמה. החוכמה היא להתאים את הכתר למקום שבו הוא אמור להיות מותקן ולשימושים של השן שאותה הוא מכסה, כך שהמראה יהיה טבעי והתפקוד יהיה מלא ונטול כאבים.

כל אחד מאיתנו רוצה פה בריא ושיניים בריאות ויפות. כתרים הם פתרון מצוין למקרים מסוימים של פגיעות בשיניים והם יכולים לכסות את הפגמים ואת החולשות ולהשיב לכם את התפקוד התקין. אז התייעצו עם רופא השיניים שלכם על הכתר שהכי מתאים לכם.

פרופ' זאב אורמינר

מומחה לשיקום הפה, אסתטיקה דנטלית, שתלים דנטליים

אודות פרופ' זאב אורמינר

פרופ' זאב אורמינר הוא מומחה לשיקום הפה עם 30 שנות ניסיון ומרצה בכיר בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת ת"א. הטיפולים במרפאה כוללים כתרים וסתימות, שתלים, הלבנת שיניים וציפוי שיניים. תהליך הטיפול כולל אבחון מעמיק ותוכנית טיפול מותאמת אישית, המבוססת על ניסיון רב שנים וידע עדכני.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי פרופ' זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן