החלפת כתר בשן

כאשר אנו מגיעים לביקור אצל רופא השיניים או אצל מומחה לשיקום הפה, אנו נחשפים למגוון גדול של פתרונות רפואיים ואביזרים רפואיים שכולם מבוססים על מחקרים מדעיים ופיתוחים טכנולוגיים מתקדמים והם נועדו להשיב לנו את איכות החיים שאבדה כתוצאה מפגיעה בבריאות הפה. לעתים נדרש לפעולה רפואית פשוטה ומהירה ולעתים נזדקק לטיפול מורכב וממושך יותר, אך תמיד חשוב לקיים מעקב מתמיד ולהקפיד על תחזוקה שוטפת של השיניים ושל כל אביזר רפואי שהותקן לנו.

כתרים בשיניים הם פתרון מצוין למצבים רפואיים רבים ושונים. הם יכולים לכסות על שן שצבעה נפגם, על שן שנשברה מחבלה טראומטית או על שן שנחלשה ונסדקה מסיבות רפואיות שונות. בנוסף לכך, כתרים משמשים להחלפת שיניים חסרות בפה, ובמקרים אלו הם אינם מכסים שן קיימת, אלא מולבשים על גבי שתל שמוחדר אל תוך עצם הלסת. המשמעות היא שהתקנה של כתר בשן יכולה לנבוע מסיבות שונות, לענות על צרכים ומצבים שונים ולדרוש הליכים רפואיים שונים.

אם בפיכם כבר מותקן כתר, אתם בוודאי יודעים עד כמה חשוב לשמור על היגיינת הפה ולהקפיד על טיפולי שיננית שוטפים. אלו יכולים לשמור על הכתר לאורך זמן ולהבטיח כי תוכלו ליהנות מפירות ההליך הרפואי שעברתם לאורך זמן רב. עם זאת, לאורך השנים ייתכן ותצטרכו לחשוב על החלפת כתר בשן וזאת מסיבות שונות.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי פרופ' זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

החלפת סוג הכתר

אחת הסיבות שבעטיין מחליטים על החלפת כתר בשן היא כאשר סוג הכתר שבפיו של המטופל אינו מתאים לו או שיש לו תחליפים טובים יותר שייתכן ולא היו זמינים או אפשריים בעבר. כתר חרסינה מהדור הישן, למשל, נוטה לשנות את צבעו לאורך השנים ובחלק מהמקרים, אף נוצרת מעין הילה אפרפרה בנקודת המגע של השן עם החניכיים. כאשר מדובר בכתר בשן קדמית, הבעיה גלויה יותר ועל כן מפריעה יותר, ואז כדאי לשקול את החלפת הכתר בכתר מסוג אחר. יש סוגי כתרים שונים ומגוונים, למשל כתר זירקוניה העשוי מתכת לבנה ואינו משנה את צבעו וכן כתר זירקוניה בשילוב חרסינה שצבעו הוא טבעי יותר ועל כן הוא משתלב טוב יותר בפה המטופל.

החלפת כתר מסיבה רפואית

אנו כבר יודעים כי השמירה על היגיינת הפה ועל בריאותו תורמים רבות להארכת חיי הכתר. מטופלים שאינם מקפידים על כך, ולעתים גם כאלו שכן מקפידים, סובלים לעתים מבעיות רפואיות המצריכות החלפת כתר בשן לאחר תקופה זו או אחרת. הסיבה הראשונה לכך היא נסיגת חניכיים, החושפת את שורש השן או את השתל וגורמת לפגיעה אסתטית משמעותית. סיבה אחרת היא עששת או זיהום שהתפתחו באזור הכתר ועלולים לדרוש הסרה והתקנה מחדש של הכתר. סיבה אחרת להחלפה של כתר היא שבר או סדק שנוצר בו מסיבה זו או אחרת ופוגע ביציבותו ובמראהו.

החלפת כתר בשן – מה התהליך?

כמעט כל אדם שבפיו הותקן כתר יידרש ביום מן הימים להחליפו, מסיבה זו או אחרת. החלפת כתר בשן עשויה להיות תהליך פשוט ומהיר והיא יכולה גם להיות מורכבת יותר. כאשר הרופא מסיר את הכתר, נחשף בפניו מצבה של השן הנמצאת תחתיו או של השתל התומך בו, ואז יכול הרופא להבין טוב יותר את המצב ולהתאים לו את הטיפול הנכון ביותר. לעתים החלפה של הכתר בלבד תספיק, ולעתים יידרשו טיפולים נוספים לריפוי האזור, לייצוב המבנה שעליו יושב הכתר ועוד. על כן, החלפת כתר בשן, כמו כל פעולה רפואית אחרת בתחום בריאות הפה צריכה להיות בידיו של מומחה מנוסה.    

פרופ' זאב אורמינר

מומחה לשיקום הפה, אסתטיקה דנטלית, שתלים דנטליים

אודות פרופ' זאב אורמינר

פרופ' זאב אורמינר הוא מומחה לשיקום הפה עם 30 שנות ניסיון ומרצה בכיר בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת ת"א. הטיפולים במרפאה כוללים כתרים וסתימות, שתלים, הלבנת שיניים וציפוי שיניים. תהליך הטיפול כולל אבחון מעמיק ותוכנית טיפול מותאמת אישית, המבוססת על ניסיון רב שנים וידע עדכני.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי פרופ' זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן