אסתטיקה דנטלית

אסתטיקה דנטלית היא תחום שהתפתח בעשורים האחרונים לבלי היכר, ובמסגרתה ניתן לבצע שלל טיפולים שהשינוי יבלוט בהם מיד לעין, הרבה פעמים כמעט ללא כאב או ללא כאב כלל. במסגרת הטיפולים ניתן לטפל ולתקן עיוותים מולדים באופן שיטתי ומבוקר, לטפל בנזקי שן ובפגיעות שונות, וכמובן לבצע פעולות אסתטיות שגרתיות אחת לכמה חודשים.

במהותם, נועדו הטיפולים האסתטיים למטרות יופי ולשמירה על תחושה כללית טובה יותר בקרב המטופל, אך במקרים מסוימים, ובמיוחד במקרי יישור שיניים, הם אף הכרחיים לשמירה ממשית על בריאות חלל הפה – מאחר ובהעדר טיפול חיצוני הולם עלולים להתפתח סיבוכים נלווים אחרים.

מה בדיוק כוללים טיפולי אסתטיקה דנטלית?

הטיפולים הקשורים בתחום האסתטיקה הדנטלית הם רבים ומגוונים, אך באופן כללי וגורף ניתן לחלקם לשלושה תחומים מרכזיים:

  • שיקום וטיפול אסתטי בפגיעות ונזקים: הוספת שתלים, סתימות או כתרים.
  • טיפולים ליישור שיניים (מתאימים לכל גיל): באמצעות טכניקות המשתנות מאדם לאדם, בהתאם לצורך ולרצון האישי.
  • הלבנת שיניים: על ידי הלבנת השן עצמה, או לחלופין באמצעות ציפוי השן בחומר לבן בעל מראה טבעי.

כל אחד משלושת התחומים הללו נחקר ונוסה במשך מאות שנים במהלך ההיסטוריה, אך כמו תחומים רפואיים רבים אחרים – בכולם הושגה התקדמות משמעותית רק במחצית השניה של המאה העשרים. גם היום, בזכות פיתוח מתמיד של התחום, נחשפים עוד ועוד מטופלים לפתרונות אסתטיקה דנטלית פורצי דרך ביעילות רבה יותר מאשר בעבר, עם דיוק בתוצאות ולעתים אף באופן שמפחית משמעותית את הכאב.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי פרופ' זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

לאילו תוצאה ניתן להגיע?

כיום, בקרב ילדים ומבוגרים כאחד, כמעט ואין פגם דנטלי שלא ניתן לטפל בו, כך שהאזור הפגום יוכל להיראות סימטרי, בריא וטבעי בסוף התהליך. כך למשל, בתחום השתלים הדנטליים הצליח תחום האסתטיקה הדנטלית להגיע לרמת דיוק מרבית הן מבחינת חומר הגלם, הן מבחינת אורכו הספציפי, ואפילו מבחינת צורתו האופטימלית של השתל – בהתאם לכל מקרה ומקרה באופן אישי, וכמובן ידועה גם המהפכה שנעשתה בתחום הכתרים האסתטיים (ובעיקרה האפשרות לבחור בין ציפוי חרסינה לשיניים או בין ציפוי של כל השן בזירקוניה), וכן המעבר המודרני והמתבקש לטיפולי סתימות לבנות במקום הפתרונות המיושנים שהיו מוכרים ומושמצים פעם ובפרט סתימות האמלגם.

גם בתחום יישור השיניים חל שינוי דרמטי בשנים האחרונות: פיתוחם של פתרונות אסתטיים המיועדים לטיפולים ארוכי טווח כדוגמת גשרים שקופים והדמיות ממוחשבות, ואף בתחום הטיפולים התקופתיים ניתן ליהנות היום מהלבנה איכותית ומותאמת אישית – באמצעות הבזקי אור מהירים המשנים את צבע השכבה הפנימית של השן. כל השינויים הללו מאפשרים הן לרופא והן למטופל עצמו, ליהנות מטיפול הולם ונינוח כבר בתחילתו, במהלכו וכמובן גם בשלב התוצאות, המתבררות כמעט בכל המקרים כטובות ומדויקות יותר ממה שהיה מקובל לצפות לו בעבר.

אסתטיקה דנטלית ושיקום הפה

חשוב להבהיר כי בכל הנוגע לטיפולי אסתטיקה דנטלית, ההתמחות הרפואית בתחום שיקום הפה דוקא, נותנת מענה רחב ומקיף לכל סוגי הבעיות שנמנו כאן, באופן ממוקד וכמובן מתוך ניסיון פרקטי. בנוסף, פעמים רבות קיים צורך מוקדם בביצוע טיפולים אסתטיים ספציפיים כמו כתרים, השתלת שיניים וציפויים שלא נעשו בעבר, כדי להמשיך ולהתקדם בתהליך. במיוחד במקרים של יישור או סגירת מרווחים בשיניים – במקומות בהם חסרה שן (או חלק ממנה), ולעתים אפילו בביצוע טיפולים שגרתיים כמו הלבנה, ישנו הכרח ראשוני לתקן קודם כל נזק קיים, ורק לאחר מכן לאפשר את קיומם של טיפולי האסתטיקה הדנטלית האחרים בהמשך. זו הסיבה לכך שישנן יותר ויותר המלצות לטיפולי אסתטיקה דנטלית המתעדפות רופא מומחה לשיקום הפה על פני רופא מומחה לאסתטיקה דנטלית בלבד.

פרופ' זאב אורמינר, מרצה בכיר באוניבסיטת תל אביב ובעל ותק של שני עשורים בתחום שיקום הפה והאסתטיקה הדנטלית, מתמחה במציאת פתרון מותאם לכל חולה בטווח הקצר והארוך, וזאת באמצעות אבחון קפדני ומדויק בפגישה הראשונה. במקביל לטיפולים הניתנים במרפאה חוקר פרופ' אורמינר נושאים נוספים בתחומי אסתטיקה דנטלית ושיקום הפה, ומפרסם את ממצאיו בכתבי העת המקצועיים מהתחום. ניתן להגיע למרפאה למטרת טיפול ארוך או לצורך קבלת אבחון וייעוץ בלבד – ואחריהם להמשיך בטיפול הדנטלי אצל רופא אחר לפי העדפה אישית. הטיפולים הניתנים במרפאה מתאימים לכל גיל ומצב, למטרת טיפול ראשוני או במקרים בהם נערכו טיפולים אסתטיים בעבר.

פרופ' זאב אורמינר

מומחה לשיקום הפה, אסתטיקה דנטלית, שתלים דנטליים

אודות פרופ' זאב אורמינר

פרופ' זאב אורמינר הוא מומחה לשיקום הפה עם 30 שנות ניסיון ומרצה בכיר בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת ת"א. הטיפולים במרפאה כוללים כתרים וסתימות, שתלים, הלבנת שיניים וציפוי שיניים. תהליך הטיפול כולל אבחון מעמיק ותוכנית טיפול מותאמת אישית, המבוססת על ניסיון רב שנים וידע עדכני.

ליצירת קשר ויעוץ על ידי פרופ' זאב אורמינר השאירו פרטים ונתאם בהקדם:

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן